2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Lisansüstü (Tezsiz YL) Programlarına Öğrenci Alımı Kontenjan, Başvuru Koşulları ve Genel Bilgiler

BAŞVURU, SINAV VE KAYIT TAKVİMİ LİSANSÜSTÜ SÜRECİ

takvim.png (113 KB)

Tezsiz Yüksek Lisans programlarına başvuracak adayların lisans derecesine sahip olmaları veya koşullu ön kabul için lisans öğrenimlerinin son yarıyılında öğrenci olmaları gerekir.

Mezun olabilecek durumda başvuru yapanlar, kesin kayıt tarihlerinde YÖKSİS'te mezun görünmeleri ve mezuniyet belgelerini ibraz etmek zorundadırlar. Kesin kayıt tarihinden önce mezun olamayan öğrenciler, asil olarak kazanmış olsalar dahi kesin kayıtları yapılmayacaktır.

Adayların; Üniversitesi, genel ağırlıklı not ortalaması vb.) YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sistemi) üzerinden alınacaktır. Bu nedenle YÖKSİS kaydı olmayanlar, mezun ya da mezun aşamasında oldukları Üniversitelerinden gerekli kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.  Bilgileri YÖKSİS  üzerinden alınamayan adaylar başvurularını tamamlayamazlar.   -Yurt dışındaki bir Üniversiteden mezun olan/olacak adaylar, bilgilerini sistem üzerinden kendileri gireceklerdir. Üniversite adı olmayanlar 'Yurtdışı (diğer) üniversite seçeneğini seçebilirler. https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-kurulu-baskanligi

Yurt dışındaki bir Üniversiteden mezun olan/olacak adayların not doküm belgelerinde(transkript) 4'lük veya 100'lük sistemde hesaplanmış not ortalaması bulunması zorunludur. Bu hesaplama Üniversitemiz tarafından yapılmaz.

Onaylanmış tercihler silinemez ve değiştirilemez.

KKTC Uyruklu adaylar TC Vatandaşları için belirlenen kontenjanlara başvuru yapabilirler. 

Mavi Kart sahibi adaylar yalnızca bir uyruktan başvuru yapabilir.

Denklik Belgesi (TC Vatandaşı için);  Lisans veya Yüksek Lisans eğitimini yurtdışında tamamlamış TC Vatandaşı adayların; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından diploma denklik belgesi almaları gerekmektedir. Diploma Denklik Belgesi müracaatını yapan aday başvurusunu gerçekleştirebilir ancak kesin kayıt sırasında belge alındıktan sonra ibraz edilmesi gerekmektedir.  Yabancı Uyruklu adayların, denklik başvurusu yapmalarına gerek yoktur

TÖMER Belgesi; (Türkçe programlar için zorunlu B2) (Yurt içindeki veya yurt dışındaki herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim dili Türkçe olan bir lisans veya lisansüstü programdan mezun olanlardan istenmez. 

Okul Tanıma Belgesi (Yabancı uyruklu adaylar için); Okul tanıma belgesi, Lisansüstü Programlara Kesin Kayıt’ sırasında enstitümüze teslim edilecektir.

İlgili tarihlerde yapılmayan başvurular ve kayıtlar sebebiyle belirtilen mazeretler kabul edilmez.

Sisteme yüklenen belgelerin onaylı ve tamamen okunabilir olması gerekmektedir, aksi durumda geçersiz sayılacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans programlarından kendi isteği ile kaydını sildiren adaylara katkı payı iadesi yapılmayacaktır .

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında en düşük ‘Tezsiz YL’ ücretleri 9300,00 TL dir. Bu tutarın ödemesi iki döneme bölünerek yapılır. Ücretler enstitümüzü web sayfasında program bazında ilan edilmiştir. Taksit yapılması durumu ilgili banka ile yapılacak anlaşmaya bağlıdır. Taksit olması durumunda gerekli ilan  internet sayfamız üzerinden yapılacaktır.

Yedek için; “Lisansüstü programlarımıza başvuran adaylardan Transkript Notuna göre Asil kontenjanlar  sonrasında sistem tarafından sıralama yapılacaktır.

                              

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Kontenjan Tablosu
Anabilim / Anasanat Dalı                                              Bilim / Sanat Dalı

ALES,
Transkript Notu, Mesleki Bilgi Değerlendirme
ve
Mülakat
sonrasında yapılan hesaplamada puan barajı
Kontenjanlar Programın Kadrolu Öğretim
Üyesi Bilgisi          
Tezsiz Yüksek Lisans
T.C. Uyruklu Yabancı Uyr.
Bankacılık   YL: 65                           25 6 3 Profesör                  1 Doçent                  3 Dr.Öğr.Üyesi             
Sermaye Piyasası ve Borsa YL: 65                            25 6 4 Profesör                  1 Doçent                  2 Dr.Öğr.Üyesi             
Sigortacılık YL: 65                             25 6 1 Profesör                  5 Doçent                  1 Dr.Öğr.Üyesi             
TOPLAM:  75 18  
         
* Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 75850160-301.02.02.-E.20643 sayılı yazısına (Üniversitemiz 2000121909 sayılı) istinaden sadece ilgili birimler tarafından kontenjan verilecektir.

DEĞERLENDİRME TABLOSU (Tezsiz Yüksek Lisans Programları)

 

 

T.C. ve Yabancı Uyruklu (Yüzde)

Transkript Notu

100

Mesleki Bilgi Değerlendirme

-

Mülakat (Sözlü)

-

TOPLAM

100

 

 -Sorularınız için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. (0216 777 0 777)

HIZLI ERİŞİM